Pomáháme (nejen) dětem s učením
Má vaše dítě problémy s učením? Potřebujete poradit? OBRAŤTE SE NA NÁS ->>
Pomáháme (nejen) dětem s učením
Učení doma nemusí být pro každého zrovna to pravé. Shrnuli jsme pro vás 10 nejdůležitějších bodů jak si ho ulehčit.
Buďte velmi ostražití na slova – ujistěte se, že dítě rozumí každému napsanému slovu v zadání, v samotném úkolu a také všemu co říkáte, když učivo vysvětlujete!
Stačí jedno nepochopené slovo a dítě přestane učivu rozumět.
Např.: zeměpis (země-pis), zájmena (dávají se ZA podstatná JMÉNA záměnou: místo „maminka“ – ona)
Dítě si často nedovede představit to, co se učí. Když není učebnice dost názorná, vezměte si na pomoc encyklopedie s obrázky, či internet. Jestliže neví jak spočítat slovní úlohu, pomozte mu s jejím nakreslením.
Např.: Jestliže si dítě plete násobilku, vraťte se zpátky a procvičujte ji postupně. Na násobilku třemi jděte, až když umí násobit dvěma. U pravopisu je třeba zopakovat a procvičit nejdříve každé pravidlo zvlášť, teprve potom je můžeme promíchat.
Umím to, protože jsem si na to přišel sám! Veďte dítě k tomu, aby si na věci přišlo samo. Neříkejte mu hned řešení, nevnucujte mu svůj způsob myšlení. Raději se ptejte, jak tomu rozumí, nechte si to od něj vysvětlit. Dejte mu čas, aby nad učivem přemýšlelo.
Žádný učený z nebe nespadl. Neříkejte dítěti, že už to „dávno mělo umět“. Ono není hloupé, ví to i bez vás. Neustálým upozorňováním na chyby a znehodnocováním dosáhnete pouze toho, že se dítě bude vyhýbat učení a přestane se snažit.
Obraťte svojí pozornost k tomu, co dítě dělá dobře, i když to bude jen drobnost. Tu pochvalte! Chválení není rozmazlování. Je to potvrzení, že vidíte, jak se vaše dítě snaží. Bude se snažit víc a víc. Chválením vyhrajete hned dvakrát: za prvé – dítě se bude chtít učit a zažívat úspěch, za druhé – dáte mu skvělý základ do života, aby umělo také chválit.
Častý důvod, proč se dítě nenaučí číst, nebo čte špatně, jsou dospělí, kteří jsou netrpěliví a nervózní. Už zapomněli, jak dlouho to trvalo jim. Dejte svému dítěti šanci, aby to zvládlo v čase, který potřebuje a ne v čase, který si vy myslíte, že je správný.
Ukažte svému dítěti propojení toho, co se učí ve škole, s reálným životem. Nechte dítě platit v obchodě, aby se naučilo rozměňování a počítání. Vezměte si je do kuchyně k vážení surovin při pečení, do dílny k měření a rozvoji zručnosti. Objevujte a popisujte stromy, rostliny, pozorujte měnící se přírodu.
Netrvejte na tom, že vaše dítě musí odříkat učivo zpaměti slovo od slova. Mnohem důležitější je, když se umí vyjádřit vlastními slovy, rozumí tomu a umí to použít. Děti nejsou stroje. Nebojte se zařadit do učení hru a pohyb – buďte kreativní! Hry se slovy dětem rozšíří slovní zásobu, odstraní zapomínání písmenek při psaní. „Člověče nezlob se“ s dvěma kostkami vám zase značně zkrátí dobu strávenou nudnými počty a ještě zažijete spoustu zábavy!
Když dokážeme, aby dítě přispívalo v domácnosti, bude se cítit velmi hodnotné. Bude si vážit sebe a věcí, které mu byly dány. Pokud nemusí dělat nic, bude se cítit špatně a dávat to najevo neposlušností a nevážením si svých věcí. Chcete-li, aby vaše dítě bylo šťastné, fungovalo dobře doma i ve škole, dejte mu hodně práce a až potom je odměňte volným časem, nebo odměnou.
Budeme vám posílat informace o nových článcích, termínech přednášek či letních táborů a jiných akcí, které pořádáme.
Registrací dáváte souhlas se zpracováním vaší e-mailové adresy pro zasílání newsletterů po dobu maximálně 5 let. Odhlásit se můžete kdykoliv jediným kliknutím v každém e-mailu. Jak chráníme vaše osobní údaje »
© BASIC Česká republika, z.s. | ochrana osobních údajů | cookies
Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby
Studijní centrum BASIC je oprávněno používat služby Applied Scholastics®. Applied Scholastics® je ochranná známka ve vlastnictví mezinárodní organizace Association for Better Living and Education International a je použita s jejich svolením.